Alegeri 2024

ANUNT PUBLIC – privind dezinsectie aeriana

PRIMĂRIA MUNICIPIULUI HUŞI

ANUNŢ PUBLIC

Primăria Municipiului Husi, prin operatorul S.C. COMPANIA DE ZBOR AMICII S.R.L., va efectua servicii de dezinsectie aeriana pentru combaterea ţânţarilor care produc disconfort si pot transmite virusul West Nile la oameni, in perioada 02.09.2024-03.09.2024, incepand cu orele 06.00.

Dezinsectia se va efectua cu substanţa CYMINA PLUS, produs cuprins in lista aprobata prin Ordin al Ministrului Sanatatii.

Substanţa va fi aplicata prin pulverizare aeriana cu ajutorul unui elicopter specializat.

S.C. COMPANIA DE ZBOR AMICII S.R.L.va efectua serviciile de dezinsectie cu respectarea Normelor de igiena si a recomandărilor privind mediul de viata al populaţiei, aprobate prin Ordinul Ministrului Sanatatii nr. 536/1997.

In cazul in care condiţiile meteorologice vor impiedica desfăşurarea acestei acţiuni, perioada de efectuare a activităţii de dezinsectie va fi reprogramata.

PRECAUŢII: Sunt atenţionaţi crescătorii de albine si pasionaţii de sericicultura in luarea de masuri de protejare, deoarece soluţia utilizata poate fi periculoasa pentru familiile de albine si viermii de mătase.

PRIMAR,
ing. IOAN CIUPILAN